Wały Chrobrego w Szczecinie

Wały Chrobrego, do 1945 roku nazywane Tarasami Hakena, to jeden z popularniejszych zabytków na terenie Szczecina. Nietuzinkowy taras widokowy, którego długość wynosi niemalże 500 metrów, położony jest na urokliwej skarpie wzdłuż Odry. Wały Chrobrego znajdują się w rejestrze zabytków. Projektantem obiektu był Wilhelm Meyer-Schwartau. Budowa ruszyła w 1902 roku na polecenie burmistrza miasta Hermana Hakena.

Wały Chrobrego mają dostarczyć mieszkańcom Szczecina oraz turystom niezapomnianych przeżyć widokowych. Utworzono wzdłuż Odry nasyp mają spełniać rolę alei spacerowej. Tarasy zakończone są niewielkimi placykami. Główny taras szczecińskich wałów wsparty jest murem oporowym. W jego centrum znajduje się kamienny posąg, symbolizujący walkę człowieka z centaurem. Autorem rzeźby jest Ludwig Manzl. Na murze można dostrzec herby miast pomorskich. Ciekawym punktem Wałów Chrobrego jest fontanna, przed którą ustawiono dwie wieżyczki o specjalnym oświetleniu, przypominającym te z latarni morskich. Z Wałów Chrobrego można bardzo łatwo przejść na plaże Odry, bowiem po obu stronach kompleksu trasowego znajdują się okazałe schody.

Wały Chrobrego w Szczecinie

Wały Chrobrego są miejscem, w którym zlokalizowanych jest wiele zabytków Szczecina. Jednym z nich jest obecny Urząd Wojewódzki. Budowla powstała w 1912 roku i pierwotnie była siedzibą Rejencji Szczecińskiej. Natomiast w centralnej części Wałów mieści się Muzeum Narodowe. W pobliżu tej instytucji powstały budynki dla Zakładu Ubezpieczeń Społecznych oraz Naczelnej Dyrekcji. Aktualnie tworzą one placówkę Akademii Morskiej.

Na Wałach Chrobrego nie mogło zabraknąć również urokliwego parku. Idealne miejsce na spacery oraz wypoczynek na świeżym powietrzu, znajduje się tuż za muzeum. Niegdyś ustawiony był tam pomnik cesarza Fryderyka III. Jednak z czasem rzeźbę zmieniono na betonowy posąg Adama Mickiewicza. Wykonał go Sławomir Lewiński, a oficjalne odsłonięcie dzieła miało miejsce w 1960 roku. Szczecińskie Tarasy nie zostały silnie naruszone w okresie wojny. Okupanci korzystali na tym terenie z różnych budynków, ale bardziej w formie reprezentacyjnej.

Jeden komentarz

  1. Kamixkamix listopad 2015 at 17:57 #

    Przykro mi, ale spodziewałam się więcej po tej stronie internetowej, gdyż wcześniej z niej korzystałam.

Zostaw komentarz