Stare Miasto w Szczecinie

Głównym punktem Szczecina jest Stare Miasto. To właśnie tu organizowane są różnorodne imprezy kulturalne i rozrywkowe. Szczecińska starówka znajduje się nad Odrą, obszar wyznaczają ulice Kapitańska, Malczewskiego, Matejki, plac Żołnierza Polskiego oraz Niepodległości i Dworcowa. Tę dzielnicę zamieszkuje prawie 5 tys. osób.

Szczecińska starówka to główny element Miejskiego Szlaku Turystycznego. To właśnie na Starym Mieście znajduje się najwięcej atrakcji turystycznych. Jednakże znaczna część obiektów historycznych została kompletnie zniszczona w trakcie wojny. Najwięcej szkód wyrządziły bombardowania na początku lat 40-tych. Wówczas zniszczeniu uległo prawie 90% zabytkowej zabudowy.

Okres II wojny światowej mocno odcisnął się na wyglądzie miasta. Odbudowa Szczecina przebiegała jednak z wieloma trudnościami. Jednym z powodów była niechęć prezydenta miasta, Piotra Zatemby. Zdecydowała się on na inne inwestycje niż renowacja starówki. Dlatego też część atrakcji nie została przywrócono do właściwego stanu. Nie odbudowano wówczas również Teatru Miejskiego. Natomiast w zamian powstało osiedle bloków mieszkalnych, wykonane w popularny w połowie XX wieków sposób, czyli z wielkiej płyty. Budynki, najczęściej 5-piętrowe, o skośnych dachach miały zapewnić mieszkańcom Szczecina nowe lokale mieszalne w niskich cenach.

Stare Miasto w Szczecinie

Obiekty, które powstały przed II wojną światową, i zachowały się do dziś, można zwiedzić nieopodal placu Orła Białego, ulicy Tkackiej oraz Staromłyńskiej. Znaczna części tamtejszej zabudowa, z braku odpowiedniej konserwacji i remontów, została wyburzona. Pozostałe ulice Starego Miasta stanowią dziś podstawowe szlaki komunikacyjne, co obniża ich wartość zabytkową.

Stare Miasto w Szczecina nieustannie jest odrestaurowywane. Aktualnie trwają prace modernizacyjne obejmujące gmach Podzamcza, czyli w rejonie dolnego Starego Miasta nieopodal Zamku. Remonty mają nadać zabytkom nowoczesny charakter. Wykonawcy nie skupiają się na przywróceniu historycznego wyglądu danym budowlom.

Najważniejsze zabytki Starego Miasta w Szczecinie to przede wszystkim Ratusz Staromiejski, Zamek Książąt Pomorskich, Brama Królewska, Bazylika Archikatedralna św. Jakuba, Fontanna z orłem, Baszta Siedmiu Płaszczy, Kamienica Loitzów oraz Pałac Sejmu Stanów Pomorskich.

Stare Miasto, a dokładniej Wały Chrobrego są miejscem Dni Morza. Miejska impreza organizowana jest, co roku na przełomie czerwca i lipca. Wówczas na ulicach miastach trwa festyn, odbywają się różne koncerty oraz zabawy bezpośrednio związane z morzem.

W rejonie Starego Miasta prócz punktów usługowych i lokali gastronomicznych, znajduje się wiele instytucji. Wśród nich są również konsulaty. Placówka Królestwa Norwegii mieście się na al. Niepodległości, Republiki Estonii na ul. Kurza Stopka, a Republiki Kazachstanu na ul. Grodzkiej.

Brak komentarzy.

Zostaw komentarz