Ratusz Staromiejski w Szczecinie

Ratusz Staromiejski w Szczecin to jeden z najważniejszych zabytków w mieście. Dawniej był centralnym punktem Rynku Siennego, obecnie mieści się przy ulicy Mściwoja. Ten średniowieczny zabytek jest jedną z 42 stacji Miejskiego Szlaku Turystycznego.

Ratusz Staromiejski został zabudowany w pierwszej połowie XV wieku. Wcześniej w tym samym miejscu znajdował się drewniany budynek, który około 1243 roku pełnił funkcję izby ławników, sali sądowej, a w podziemiach zorganizowany był karcer dla więźniów. Jedno z pomieszczeń z czasem zostało przemianowane na lokal handlowy.

W 1570 roku w szczecińskim ratuszu odbyły się międzynarodowe obrady. Spotkanie dotyczyło Kongresu Pokojowego, który zwołano po zakończeniu szwedzko-duńskiej wojny. W kolejnych latach budynek pełnił różnorodne funkcje społeczne. Ratusz Staromiejski został bardzo silnie zniszczony w trakcie II wojny światowej. Odbudowa ruszyła w 1968 roku. Konieczność tej inwestycji potwierdziło Muzeum Narodowego w Szczecinie. Remont objął różne elementy konstrukcji. Odnowiono gotycką elewacje oraz naścienne zdobienia, aby budynek lepiej się prezentował.

W Ratuszu Staromiejskim znajduje się obecnie Muzeum Historii Szczecina, które jest filą Muzeum Narodowego. W obiekcie działa kilka stałych ekspozycji, wśród nich wystawy poświęcono historii miasta – “Dzieje Szczecina”, “Szczecin jakiego już nie ma” oraz “Hans Stettiner i Jan Szczeciński. Życie codzienne w Szczecinie w XX wieku”.

Zlikwidowana została natomiast znana na terenie Szczecina restauracja “U Wyszaka”. Mieściła się ona w piwnicy ratusza. Szczeciński Ratusz został wpisany na listę Europejskiego Szlaku Gotyku Ceglanego.

Ratusz w Szczecinie

Brak komentarzy.

Zostaw komentarz