Szczecin będzie budował farmy wiatrowe

W Szczecinie ma powstać główna hala do budowy morskich farm wiatrowych. Nowy zakład zagwarantuje prace dla około 500 osób. Konstrukcja w Szczecinie ma mieć aż 42 metry wysokości, 250 metrów długości i niemal 100 szerokości, co czyni ją jedną z największych hal przemysłowo-produkcyjnych w Polsce. Obiekt ma działać od czerwca 2015 roku. Póki co trwają prace związane z montażem pokrycia dachowego i ścian. Natomiast w środku trwają prace związane z wentylacją i instalacjami elektrycznymi. W najbliższym czasie rozpocznie się też montaż gigantycznych suwnic.

Aktualnie stalowa konstrukcja rozbudowywana jest przy głównej hali, trwa także przebudowa istniejących obiektów. Grunt na wyspie nie jest wystarczająco stabilny, dlatego też zagęszczany jest on przez specjalne nasypy. Po zakończeniu całego projektu, Szczecin zyska imponującą halę. Rozmiar obiektu oraz maszyn na pewno będzie budzić respekt, gdyż największa z bram będzie większa od tych, jakie montowane są w hangarach dla samolotów.

flickr.com,  Marcin Polak

flickr.com, Marcin Polak

Warto też zaznaczyć, że suwnica, która ma służyć do podnoszenia elementów wież wiatrowych, sięgać będzie aż 120 metrów wysokości, co daje je dwukrotną przewagę nad suwnicą znaną ze z nieistniejącej już stoczni szczecińskiej. Tak ogromny zakład potrzebować będzie wielu rąk do pracy. Największe zapotrzebowanie będzie na spawaczy, ślusarzy, monterów konstrukcji stalowych i operatorów maszyn. W sumie fabryka planuje zatrudnić ponad 500 osób. Potrzebny będzie również personel do obsługi magazynów oraz działu planowania produkcji.

Koszt budowy całego obiektu sięga 500 mln zł, z czego jedna trzecia pochodzi z dofinansowania z Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka. Będzie to unikatowy na salę kraju zakład, specjalizujący się w seryjnej produkcji morskich wież wiatrowych. Planuje się, że każdego dnia zostanie wybudowanych tysiące niezbędnych elementów, które następnie zostaną sprzedane niemieckim i brytyjskim firmom. Z czasem dystrybucja ma rozszerzy się na inne kraje Europy oraz Amerykę Północną.

Brak komentarzy.

Zostaw komentarz