Coraz więcej przestrzeni handlowej w Szczecinie

Szczecin to popularne miasto na zakupy, szczególnie wśród naszych niemieckich sąsiadów. W Szczecinie czeka duży wybór i niskie ceny, nic więc dziwnego, że zainteresowanie szczecińskimi galeriami handlowymi nie maleje. Mimo tego, stolica województwa zachodnio-pomorskiego ma najmniejszą łączną powierzchnią handlową wśród największych polskich aglomeracji. To przekłada się również na dostępność lokali handlowych. Łączna powierzchnia wynajmowana przez przedsiębiorców wynosi około 275 tysięcy metrów kwadratowych.

W Szczecinie pierwsze obiekty handlowe wybudowano pod koniec lat dziewięćdziesiątych. Natomiast pierwsze nowoczesne centrum uruchomiono w 2003 roku. Była to Galeria Galaxy. Na 42 tysiącach metrów udostępniono przestronne lokale do wynajęcia, które w mgnieniu oka zamieniły się w sklepy i punkty usługowe. Kolejna galeria powstała dopiero osiem lat później. W centrum miasta pojawiała się nowoczesna i przestronna Galeria Kaskada. W 2012 roku został otwarty Outlet Park Szczecin, który był nowością jako wyprzedażowe centrum w Szczecinie.

flickr.com, Maciej Janiec

flickr.com, Maciej Janiec

Trzy duże galerie w mieście o liczbie ludności powyżej 400 tysięcy to bardzo mało, biorąc pod uwagę nawet mniejsze miejscowości, gdzie każdego roku powstaje gigantyczny obiekt handlowy, np. Gdynia lub Olsztyn. Z danych statystycznych wynika, że na tysiąc mieszkańców Szczecina przypada 495 metrów kwadratowych lokali usługowych. W najbliższym czasie wskaźnik ten nie zmieni się, gdyż nie są planowane żadne nowe inwestycje handlowe. Bardziej prawdopodobne są modernizacje już tych istniejących. To zła wiadomość dla handlowców, których interesuje lokal od zaraz. Na takie oferty trzeba będzie jednak poczekać.

Szczecin należy też do najtańszych pod względem czynszów za wynajem. Za lokal w centrum handlowym miesięcznie trzeba zapłacić około 120 złotych za metr kwadratowy. To ponad o połowę mniej niż w Warszawie. Stolica kraju to jednak najdroższe miejsce na prowadzenie sklepu czy jakiejkolwiek działalności na terenie handlowego centrum.

Brak komentarzy.

Zostaw komentarz