Dom wolnostojący czy bliźniak? To pytanie zadają sobie przyszli właściciele nieruchomości. Decyzja nie jest tak łatwa, jak się może wydawać, gdyż nie chodzi wyłącznie o bliskość sąsiadów. Ważnym aspektem jest cena oraz lokalizacja i możliwości budowlane danego domu parterowego. Statystyki są jednak miażdżące i wskazują, że ponad dziewięćdziesiąt procent osób wybiera domy wolnostojące. Tylko znikomy odsetek decyduje się na domy w zabudowie szeregowej. Podobnym zainteresowaniem – zaledwie kilka procent ogółu – cieszą się bliźniaki. Można to też zauważyć po trwających inwestycjach budowlanych.
Najważniejszą zaletą domu wolnostojącego na oddzielnej działce jest poczucie niezależności i komfortu. Nikt nie będzie zakłócał nam naszej rodzinnej przestrzeni. Wolny czas można spędzać w pięknym ogrodzie i rozkoszować się własną przestrzenią. Takie możliwości skłaniają właśnie do budowania na obrzeżach miasta luksusowych willi. Imponujące budynki zapewniają zarówno ciszę i spokój oraz pełną wygodę, gdyż tego typu nieruchomości budowane są w oparciu o najnowsze technologie, czego z pewnością nie znajdziemy w starej kamienicy w mieście, które odstraszają ze względu na zniszczoną elewację i zdewastowane wnętrza.
Brak odpowiednich funduszy do budowy wymarzonego domu skłania do poszukiwania innych rozwiązań. Niektórzy decydują się na wynajem domu. Opcja ta niegdyś wydawała się kompletnie niepraktyczna, teraz ma coraz większe grono zwolenników. Zamiast wydawać setek tysięcy złotych na dom, np. w Szczecinie za standardową nieruchomość o powierzchni 100 metrów kwadratowych trzeba zapłacić około 500 tys. złotych, można je przeznaczyć na opłacenie najmu. Wówczas wyprowadzka obydwa się do już gotowej posiadłości bez większego stresu i formalności. Bardziej wymagający najemcy mogą wybrać zabytkowy dworek. Historyczne budowle, przystosowane do mieszkania oraz ciekawe konstrukcje architektoniczne również można wynajmować. Cena wtedy jest oczywiście wyższa, ale prestiż mieszkania w tak niezwykłym miejsce nie jest bez znaczenia.